گروه وکالت مجد

در این بلاگ تمامی اخبار و مطالب مرتبط با گروه وکالت مجد در دسترس شماست

گروه وکالت مجد

در این بلاگ تمامی اخبار و مطالب مرتبط با گروه وکالت مجد در دسترس شماست

۶۷ مطلب در فروردين ۱۳۹۸ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

گرفتن مهریه برای زنان چه در امر طلاق چه بدون گرفتن طلاق شرایط ومراحل خود را دارد ومداک خاص خود را میطلبد با تمام این مراحل در سایت کامل گروه وکلای تهران آشنا میشوید

ما نیز این مطالب را با شما درمیان میگذاریم
گرفتن مهریه | مدارک لازم برای گرفتن مهریه

گرفتن مهریه؛ به محض وقوع عقد، زن مالک تمام مهر شده و میتواند آن را از شوهر، مطالبه کند، اما در صورتی که برای تأدیه آن مهلت در نظر گرفته شده باشد، حق مطالبۀ فوری نخواهد داشت. قانون مدنی برای تأدیه و پرداخت مهریه دو شیوه را پیش بینی کرده است که در اسناد رسمی ازدواج ( عقدنامه ) نیز درج شده است:

الف) عندالمطالبه.

ب) عند الاستطاعه.

انتخاب یکی از این شیوه ها در عقدنامه منوط به توافق طرفین و خانواده ی آنهاست. اما متأسفانه بسیاری از زوجین از وجود این دو شیوه از پرداخت مهریه و یا امکان انتخاب یکی از آن ها اطلاعات کافی ندارند و معمولاً هم دفاتر رسمی ازدواج به صورت پیش فرض شیوه ی عندالمطالبه را در پرداخت مهریه تعیین می کنند.

ما در این مقاله سعی داریم روش مطالبه ی مهریه و معنا و مفهوم این دو شیوه از پرداخت مهریه و تفاوت آن ها با یکدیگر را شرح دهیم تا با اطلاع از هر یک از این شیوه ها انتخاب آگاهانه ای داشته باشید.

عند المطالبه: اگر مهریه به صورت عندالمطالبه باشد، به محض اجرای صیغه ی نکاح، زن می تواند تمام مهریه را به صورت یکجا از مرد مطالبه کند، قانون مدنی در ماده ی ۱۰۸۵ یک ضمانت اجرای خاصی هم قرار داده که زوجه می تواند در شرایط ویژه ای از آن استفاده کند

طبق ماده ی۱۰۸۵ قانون مدنی مقرر شده است که:

« زن می تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.»

بنابراین در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد، زن می تواند تا زمانی که تمام مهریه به او تسلیم نشده است، از ایفاء مطلقِ وظایفی که شرعاً و قانوناً در برابر شوهر دارد امتناع کند؛ (رأی وحدت رویه شماره ۷۱۸ مورخ ۱۳/۲/۱۳۹۰ هیئت عمومی دیوان عالی کشور) ، تمکین در ماده ی حاضر، مطابق رای وحدت رویۀ اخیر الذکر، محدود به تمکین خاص ( رابطۀ جنسی ) نیست.

البته آقایان (زوج) هم بایستی آگاه باشند که قانونگذار در این راستا یک طرفه به قضیه ننگریسته؛ چرا که یک مسیر اختصاصی و ویژه برای آن ها پیش بینی کرده که اگر به موقع و درست از آن استفاده کنند متضرر نخواهند شد. موضوع ازین قرار است که در ماده ی ۱۰۸۶ قانون مدنی اشاره شده:

« اگر زن قبل از اخذ مهر، به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمی تواند از حکم مادۀ قبل استفاده کند معذلک حقی که برای مطالبه ی مهر دارد ساقط نخواهد شد.»

حق قانونی ایجاد شده با رضایت ذی حق یا به حکم قانون، ساقط می شود. پس چنانچه زن مکرَه به تمکین شده باشد، موجب سقوط حق حبس نخواهد شد.

نظر دکتر حسین صفایی در کتاب مختصر حقوق خانواده اینست که همین که زن اراده و رضایت خود مبنی بر تمکین را اعلام نماید، ولو آنکه نزدیکی صورت نگیرد، موجب سقوط حق حبس خواهد بود.

عند الاستطاعه: قرار دادن مهریه به صورت عندالاستطاعه یعنی پرداخت مهریه بستگی به توانایی مالی مرد دارد. اگر مرد اموالی نداشته باشد زن نمی تواند مرد را مجبور به پرداخت آن بکند بلکه هرگاه مالی از مرد کشف شد با معرفی آن از سوی زن، توسط دادگاه توقیف می گردد. در این نوع مهریه مرد می تواند ادعا کند که مالی ندارد، لذا وظیفه ی اثبات ملائت و قدرت مالی مرد، بر عهده ی زن می باشد.

مهریه یک نوع پشتوانه ی مالی برای زن به حساب می آید و اگر مهر به صورت عندالمطالبه باشد و مرد تمایل به پرداخت مهریه نداشته باشد، در هر حال زن دو راه برای وصول آن دارد:


روش اول: از طریق اجرای ثبت


برای وصول مهریه میتوان به جای مراجعه به دادگاه از یک روش غیرقضائی و چه بسا راحت تر نیز استفاده کرد و آن وصول مهریه از طریق صدور اجرائیه ی ثبتی است. از آنجائیکه مهریه طلب زن از مرد محسوب می شود و در سند رسمی ازدواج نیز ثبت شده است لذا میتوان طبق مواد ۹۲ و ۹۳ قانون ثبت اسناد و املاک، از طریق ادارۀ اجرای ثبت، مهریه اش را به اجرا گذاشته و آن را وصول کند. بر حسب اینکه مهریه ای که در عقدنامه ذکر شده جزء اموال منقول و یا غیرمنقول باشد، مرجع صدور اجرائیه متفاوت است:

۱-  اگر مهریه ی ذکر شده در سند ازدواج، جزء اموال منقول باشد مانند سکه، طلا، وجه رایج، مرجع درخواست و صدور اجرائیه، دفترخانۀ ازدواجی است که خطبۀ عقد را جاری و سند ازدواج را تنظیم نموده است.

۲-  اگر مهریه جزء اموال غیرمنقول ثبت شده در دفتر املاک اداره ثبت و دارای سند رسمی باشد در این صورت مرجع درخواست و صدور اجرائیه، دفترخانه ی اسناد رسمی است که  آن سند را تنظیم نموده است مانند سند مالکیت آپارتمان.

نسبت به اموال غیرمنقولی که در دفتر املاک اداره ثبت سابقه ی ثبت ندارند امکان صدور اجرائیه وجود ندارد.روش دوم: گرفتن مهریه از طریق دادگاه خانواده

زوجه می تواند برای گرفتن مهریه به دادگاه خانواده مراجعه نماید و برای این منظور بایستی کپی عقدنامه را ضمیمه ی دادخواست کرده و از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی اقدام به طرح دعوا و ثبت دادخواست به خواستۀ گرفتن مهریه علیه زوج نماید.

بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، این راه برای آقایان وجود دارد تا در صورت اثبات اعسار از طریق معرفی دو شاهد عادل مرد، از پرداخت یکجای تمام مهریه معاف شوند و مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

در این حالت معمولاً دادگاه های خانواده، بخشی از مهریه را به صورت پیش پرداخت مورد حکم قرار می دهند برای مثال ۱۰ سکه تمام بهار آزادی باید یکجا پرداخت شود و مابقی با توجه به وضعیت مالی و توان اقتصادی و شغل مرد، به صورت ماهانه مثلاً مورد حکم قرار میگیرد، به فرض هر ماه نیم سکه یا یک سکه یا هر دو ماه یک سکه و علی هذا…

زوج بایستی  این سکه هایی را که به صورت ماهانه پرداخت می کند به قسمت اجرای احکام شعبه ای که رأی صادر کرده تسلیم نماید و زن نیز طی رسیدی به صورت ماهانه سکه ها را دریافت کند.


تأمین خواسته

یکی از اقداماتی که بعضی از خانم ها قبل از دادخواست مهریه و یا همزمان با ارائه دادخواست انجام می دهند این است که برای تضمین پرداخت مهریه از سوی مرد، تا زمان صدور رأی قطعی، آن دسته از اموال مرد را که جز مستثنیات دین نبوده و بلامعارض باشد را توقیف کنند تا مبادا زوج آن اموال را انتقال دهد یا تلف کند و مانعی بر سر راه پرداخت مهریه بوجود بیاورد. مانند توقیف خودرو، یا توقیف آپارتمان یا توقیف حقوق ماهیانه مرد.

اگر شوهر شاغل باشد، در زمان زوجیت یک چهارم حقوق ماهیانه مرد قابل توقیف است که تا زمان صدور حکم قطعی، هر ماه از طرف کارفرما یا شرکت یا ارگانی که مرد در آن کار می کند به صندوق سپرده دادگستری واریز می شود که بعد از صدور حکم قطعی به زن داده شود.

برخی از اموال مرد قابل توقیف از طریق تأمین خواسته نیستند همانند پول پیش خانه یا قرض الحسنه و یا مستثنیات دین همچون یک دستگاه آپارتمان یا اتومبیل در حد شأن و منزلت مرد، ابزار آلات کسب و کار، اثاثیه اولیه و مورد نیاز زندگی در حد رفع حاجت.

چنانچه شخصی غیر از شوهر، متعهد پرداخت مهریه گردد، الزام شوهر به دادن مهر از بین نمی رود و ثالث در حکم ضامن خواهد بود.

هرگاه معلوم گردد که مهر در زمان عقد، معیوب بوده است، زن می تواند قرارداد مهر را فسخ کند و مثل یا قیمت آن را دریافت کند، یا آنکه مهر را همان گونه که هست بپذیرد و تفاوت قیمت میان مهر صحیح و معیوب ( ارش ) را مطالبه کند. در صورت تلف مهر قبل از تسلیم، زوج باید مثل یا قیمت آن را به زن تحویل دهد.

هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مِثلاً یا قیمتاً استرداد کند. در این حالت چنانچه افزایش قیمت مهر بواسطه افزودن مال معینی به مهر از جانب زن باشد (مانند کاشت درخت در باغ یا احداث ساختمان در زمین )، شوهر فقط مالک نصف مهر می شود نه مالک آنچه که به وسیله ی زن اضافه شده است؛ البته شوهر می تواند برای بقای اموال زن ( درخت و بنا ) روی زمین خود از وی اجرت المثل بگیرد.

اگر چنانچه افزایش بهای مهر در نتیجه ی تغییر شکل مهر در اثر تصرفات زن باشد (مانند تبدیل سنگ به مجسمه ) زن مستحق نصف افزایش قیمتی خواهد بود که حاصل عمل وی بوده است.

هرگاه مهر را شخصی به جز شوهر، به صورت تبرعی پرداخت کرده باشد، چون تبرع در مهر به منزله ی هبه به شوهر است، در صورت وقوع طلاق، نصف مهر به شوهر برمی گردد، نه به شخص پرداخت کننده مهر.

در نکاح منقطع، موت زن در اثناء مدت موجب سقوط مهر نمی شود و همچنین اگر شوهر تا آخر مدت با او نزدیکی نکند. در نکاح منقطع هرگاه شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهر را بدهد.

در صورتی که عقد نکاح اعم از دائم یا منقطع باطل بوده و نزدیکی واقع نشده زن حق مهر ندارد و اگر مهر را گرفته، شوهر می تواند آن را استرداد نماید.

* اموالی که کسی مدعی مالکیت آن نباشد.منبع : گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰


با مراجعه به سایت توانای گروه وکلای تهران با تمام شرایط گرفتن مهریه چه بعد از طلاق چه قبل از آن آشنا شوید 

این مطالب را ما هم دراین بلاک آورده ایم


گرفتن مهریه بدون طلاق


تاکنون هیچ تعریفی از مهریه در قانون ارائه نگردیده با اینکه حدود بیست و چهار ماده از قانون مدنی به این موضوع  اختصاص یافته است.  اما با توجه به مقررات مختلف و قانون حمایت از خانواده، می توان مهریه را این گونه تعریف نمود: « مهریه عبارت است از مال معینی که دارای ارزش مالی بوده و ضمن عقد نکاح یا پس از عقد نکاح، از سوی زوج (مرد) به زوجه (زن) تملیک و داده می شود و مهریه گاهی ممکن است به جای مال، انجام کاری به نفع زن باشد مانند تعهد مرد به آموزش زبان انگلیسی به زن.»

در خصوص فلسفه تعیین مهریه، نظرات مختلفی وجود دارد؛ برخی از علماء مثل آیت الله مطهری بر این عقیده اند که مهریه، پشتوانۀ مالی زن و وسیله ای برای جبران پایین بودن میزان سهم الارث زن میباشد.

دستۀ دیگر مهریه را هدیه و پیشکشی از مرد به زن می دانند. در آیۀ چهار سورۀ نساء، مهریه تحت عنوان «صداق» یعنی عطیه و پیشکش تعبیر شده است که دلالت بر علاقه مرد به همسر خود دارد.

در میان عده ای از نظریه پردازان از مهریه به عنوان عاملی که موجب جلوگیری از طلاق توافقی می شود نام برده اند.

با وجود منبع قانونی و شرعی برای مهریه، تعیین آن در زمان عقد ضروری و اجباری نیست؛ یعنی ممکن است شرط به عدم تعیین مهریه شود یا اینکه صرفاً یک شاخه گل یا یک جلد کلام الله مجید و آینه و شمعدان به عنوان مهریه تعیین شود. در نتیجه ازدواج دائم بدون تعیین مهریه هم قانوناً و هم شرعاً صحیح است و زوجیت واقع می شود، اما در ازدواج موقت (صیغه) تعیین مهریه رکن اساسی و شرط صحت عقد به شمار می رود و بدون آن عقد باطل است.برای تعیین مهریه سقف خاصی وجود ندارد و طرفین می توانند از یک ریال تا هر میزان سکه یا وجه مالی یا کاری را به عنوان مهریه و به نفع زن در سند ازدواج درج کنند. معمولاً چیزی که به عنوان مهریه تعیین می شود یک مال یا کار با ارزشی است که زن می تواند ازمنافع آن بهره مند شود. پس قرار دادن یک چیز بی ارزش که قابلیت معامله و داد و ستد را ندارد، نمی تواند به عنوان مهریه تلقی شود. برخلاف آنچه که در میان مردم شایعه شده  و بعضاً شنیده می شود، هیچ گاه نمی توان دست یا پای شوهر یا اعضای دیگر بدن را به عنوان مهریۀ زن قرار داد؛ زیرا چیزی که مالیّت ندارد و در بازار قابل خرید و فروش نیست نمی تواند به عنوان مهریه قرار گیرد.


مهریه انواع و اقسام مختلفی دارد که ما برای پرهیز از اطالۀ کلام و دور نشدن از هدف کاربردی این مقاله، به سه نوع از اقسام مهریه در ذیل اشاره می کنیم:


۱ـ مهر المسمّی ( مهریه مقرر در عقدنامه )

مهر المسمّی عبارت از مال معینی است که به عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می شود یا توسط شخصی که زن و شوهر برای تعیین مهر، انتخاب کرده اند. اعم از اینکه حین عقد تعیین شود یا پس از آن. یا در تعریف دیگر به مهریه ای که در عقدنامه های رسمی (سند ازدواج) با توافق و رضایت زوجین و خانواده ها تعیین و ثبت می شود، مهر المسمّی گفته میشود. برای مثال سیصد سکه تمام آزادی، که در عقد نامه درج می شود، مهرالمسمّی نام دارد. دختر و پسر در تعیین میزان مهریه آزاد هستند و عملاً در تعیین مهریه هیچ گونه محدودیت خاصی وجود ندارد و می توانند هر مالی یا کاری را که دارای ارزش مالی است را به نفع زن به عنوان مهریه قرار داد.

سوال: آیا امروزه مثل گذشته می توانیم هر چقدر که بخواهیم مهریه تعیین کنیم یا اینکه سقف مهریه ۱۱۰ عدد سکه تعیین شده است و مهر المسمّی نمی تواند بیش از ۱۱۰ عدد سکۀ تمام بهار آزادی باشد؟

پاسخ: امروزه همچون گذشته هیچ گونه محدودیتی برای تعیین میزان مهریه وجود ندارد و این موضوع ۱۱۰ سکه از مادۀ ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ نشأت گرفته و بسیاری از افراد جامعه که اطلاعات حقوقی آن ها کافی نیست دچار شک و ابهام و برداشت ناصحیح از این قانون شده اند و گمان می کنند سقف نهایی مهریه ۱۱۰ عدد سکه می باشد.


طبق مادۀ ۲۲ قانون حمایت خانواده:


«هر گاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکۀ تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات مادۀ ۳ قانون اجرای محکومیت های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبۀ مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.»


مادۀ ۳ قانون نحوۀ اجرای محکومیت های مالی:


« اگر استیفای محکومٌ به (مهریه) از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد، محکومٌ علیه (زوج) به تقاضای محکومٌ له (زوجه) تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ له حبس می شود. چنانچه محکومٌ علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه ی صورت کلیۀ اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده باشد، حبس نمی شود، مگر این که دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.


تبصره ۱ : چنانچه محکوم علیه خارج از مهلت مقرر در این مادهف ضمن ارائه صورت کلیۀ اموال خود، دعوای اعسار خود را اقامه کند، هرگاه محکومٌ له آزادی وی را بدون اخذ تأمین بپذیرد یا محکوم ٌ علیه به تشخیص دادگاه کفیل با وثیقه معتبر و معادل محکومٌ به ارائه نماید، دادگاه با صدور قرار قبولی وثیقه یا کفیل تا روشن شدن وضعیت اعسار، از حبس محکومٌ علیه خودداری و در صورت حبس، او را آزاد می کند. در صورت ردّ دعوای اعسار به موجب حکم قطعی، به کفیل یا وثیقه گذار ابلاغ می شود که ظرف مهلت بیست روز از ابلاغ واقعی نسبت به تسلیم محکومٌ علیه اقدام کند. در صورت عدم تسلیم ظرف مهلت مذکور، حسب مورد به دستور دادستان یا رئیس دادگاهی که حکم تحت نظر آن اجراء می شود نسبت به استیفای محکومٌ به و هزینه های اجرائی از محل وثیقه یا وجه الکفاله اقدام می شود. در این مورد دستور دادگاه ظرف مهلت ده روز پس از ابلاغ واقعی قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر است. نحوه ی صدور قرارهای تأمینی مزبور، مقررات اعتراض نسبت به دستور دادستان و سایر مقررات مربوط به این دستورها تابع قانون آیین دادرسی کیفری است.

تبصره ۲ : مقررات راجع به تعویق و موانع اجرای مجازات حبس در خصوص کسانی که به استناد این ماده حبس می شوند نیز مجری است.»

معنی و مفهومم ماده ی ۲۲ قانون حمایت خانواده این است که چنانچه مهریۀ زن بیش از ۱۱۰ عدد سکۀ تمام بهار آزادی باشد، اگر مرد نتواند تمام مهریه را یکجا بپردازد ولی توان پرداخت ۱۱۰ سکه یا معادل آن را داشته باشد، در این صورت بعداز پرداخت ۱۱۰ عدد سکه، نسبت به باقیمانده ی سکه ها نیازی نیست تقاضای اعسار و تقسیط را از دادگاه بخواهد، اما اگر توان مرد کمتر از ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، مشمول مادۀ ۳ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی می شود؛ یعنی به درخواست زن مرد را حبس می کنند، مگر اینکه مرد دادخواست اعسار به دادگاه خانواده بدهد تا پس از قبول آن حکم به پرداخت قسطی مهریه صادر شود. بنابراین اگر مردی حتی ۱۰۹ عدد سکه را به عنوان بخشی از مهریه به همسرش بپردازد، بابت یک سکه دیگر باید دادخواست اعسار بدهد، در غیر اینصورت به درخواست زن حبس می شود، در هر حال پس از صدور حکم به اعسار و یا پرداخت ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی، هرگاه مالی از مرد شناسایی شود، با معرفی زن قابل توقیف است تا این که تمام مهریه ی قانونی زوجه، حتی اگر بیش از ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی باشد، به طور کامل پرداخت و تصفیه شود.


۲ـ مهر المثل ( مهریۀ متعارف )

اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد یا اینکه مالی که به عنوان مهریه ذکر شده مجهول باشد، نکاح صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد، مهر را به تراضی معیّن کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود، زوجه مستحق مهر المثل خواهد بود.

چنانچه در نکاح شرط شده باشد که زن هیچگونه مهری نداشته باشد، این شرط به جهت مخالفت با قاعده ی امری استحقاق زوجه به مهر، نامشروع و باطل خواهد بود؛ به عبارت دیگر مهریه از آثار قانونی ازدواج است و توافق طرفین تنها در میزان و چگونگی آن مؤثر است.

ناگفته نماند اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد زن مستحق هیچگونه مهری نیست.

سوال: مهر المثل چقدر ارزش دارد و ملاک آن چیست و به چه صورتی به زن تعلق می گیرد؟

پاسخ: مقدار مهر المثل بر حسب جایگاه اجتماعی و شرافت خانوادگی زن با لحاظ سایر صفات او مانند تحصیلات و شغل و اوضاع و احوال او در مقایسه با نزدیکان و فامیل و افرادی که هم رتبه و هم شأن او هستند تعیین می شود. برای مثال اگر یکی از دختران فامیل که از جهات بسیاری، ویژگی هایی شبیه زنی که برای او مهریه تعیین نشده است، داشته باشد و مهریه او متعارف باشد، همان مهریه را ملاک برای تعیین مهریه قرار می دهند.

در صورت عدم تعیین مهر و فسخ نکاح در اثر عنن ( ناتوانی جنسی مرد )، زن مستحق نصف « مهر المثل » خواهد بود.


۳ـ مهر المتعه ( مهریه با توجه به وضعیت مالی مرد )


اگر ازدواج میان زن و مرد از نوع دائمی باشد و در هنگام انعقاد عقد نکاح، مهریه تعیین نشده یا مجهول باشد، یا شرط عدم تعیین مهریه در عقدنامه ذکر شده باشد، در صورتی که قبل از تعیین مهریه و قبل از نزدیکی و رابطه ی زناشویی، طلاق واقع شود زن مستحق مهر المتعه است. برای تعیین میزان مهر المتعه، برعکس مهر المثل، شرایط و وضعیت مرد از حیث فقر و غنا در نظر گرفته می شود. یعنی اگر دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر نماید و در ضمن آن حکم به پرداخت مهرالمتعه از سوی مرد به زن شود، دادگاه با تعیین کارشناس رسمی دادگستری و یا خود می تواند تحقیقات لازمه را انجام دهد و وضعیت واقعی مرد از جهت اقتصادی و درآمدی را احراز کرده و مبلغی را از باب مهریه تعیین نماید و زوج را ملزم به پرداخت آن به زوجه جهت اجرای صیغه ی طلاق کند.


سوال: آیا میشود به محض وقوع عقد، زن مهریه اش را از مرد بخواهد یا اینکه حتماً باید تشریفات عروسی و رابطۀ زناشویی اتفاق بیوفتد تا زن استحقاق دریافت مهریه را داشته باشد؟


آیا زن می تواند بدون اینکه تقاضای طلاق کند مهریه اش را به اجرا گذاشته و آن را از زوج دریافت کند؟؟


پاسخ: به موجب مادۀ ۱۰۸۲ قانون مدنی ” به مجرد عقد ( به محض اینکه خطبه ی نکاح جاری شد )، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

تبصره: چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحوه دیگری تراضی کرده باشد.”

اثر فوری مالکیت زن بر مهر، در موردی است که مهر، عین معین باشد. در مواردی که مهر کلی فی الذمه یا حقی بر ذمۀ مرد باشد، زن به محض وقوع عقد، طلبکار آن می گردد و می تواند هر زمان که بخواهد برای مطالبۀ آن، به شوهر رجوع کند.

تبصره ی ماده فوق شامل کسی هم که ضمانت پرداخت مهر را کرده است، می شود؛ زیرا تکلیف فوق ناظر به اصل دین است، نه شخص مدیون.

نظریه ی شمارۀ ۴۷۰۱/۷ – مورخ ۱۵/۲/۱۳۷۸  اداره ی حقوقی قوۀ قضائیه : ” مستفاد از ماده ی یک آیین نامۀ اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۷ این است که صدور رأی به پرداخت مهریه بر اساس شاخص بانک مرکزی موکول به تقاضای زوجه است و دادگاه نمی تواند رأساً اقدام نماید.

با وجود این، اداره ی حقوقی در نظریۀ مورخ ۲۶/۳/۹۲، از نظریۀ سابق خود عدول کرده و تبصره ی فوق را امری دانسته و دادگاه مکلف به رعایت آن دانسته است ولو اینکه خواهان در دادخواست تقدیمی، محاسبه به نرخ روز را درخواست نکرده باشد.( قسمت اخیر ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ )

محاسبه ی مهریه به نرخ روز مستلزم این است که مهریه پول ایرانی باشد ولی عادی یا رسمی بودن نکاحنامه در آن، شرط است.

زوجه میتواند برای مطالبه مهر خود علاوه دادگاه، در صورتی که مهر در سند رسمی نکاح درج شده باشد به دایرۀ اجرای ثبت هم رجوع کند.

همانطور که در اشاره کردیم زن به محض وقوع عقد، مالک مهر شده و میتواند آنرا از شوهر، مطالبه کند، اما در صورتی که برای تأدیه ی آن مهلت در نظر گرفته شده باشد، حق مطالبۀ فوری را نخواهد داشت.

چنانچه مهریه، عندالاستطاعه باشد و تا پایان عمر، زوج، اموالی به جز مستثنیات دین نداشته باشد، مهریه از ماترک زوج، قابل وصول است، زیرا بحث مستثنیات دین در استیفای طلب از ماترک، موضوعیت ندارد.

بنابر آنچه گفته شد، بدیهی است که گرفتن مهریه بدون طلاق با توجه به مقررات و مواد قانونی مختلف قابل تحقق است. زن می تواند تا زمانی که مهریه به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط به اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.

هرگاه قسمتی از مهر حال و قسمتی مؤجل باشد، حق حبس فقط نسبت به قسمتی که حال است، حاصل میشود و پس از دریافت آن قسمت، دیگر زن نمی تواند از ایفاء وظایف زناشویی، سرباز بزند.

مطابق نظر مشهور فقها، تقسیط مهر و دادن مهلت عادله به مرد از سوی دادگاه، مسقط حق حبس نیست و نباید آن را با مهر مؤجل قیاس کرد؛ به عبارت دیگر اگرچه اعسار، زوج را از پرداخت مهریه به نحو یکجا معاف می کند ولی زوجه را مجبور به تمکین نمی کند. بنابرین حق حبس اعم از آن است که شوهر معسر باشد یا توانگر (مَلیء)، مگر اینکه پرداخت مهریه منوط به تمکن مالی شوهر شده باشد.

حق حبس، یک قاعدۀ استثنایی و مختص زوجه می باشد و مرد نمی تواند از آن استفاده کرده و مثلاً پرداخت مهر را منوط به تمکین زن نماید.

با توجه به آیه ی چهارم سورۀ نساء ( اتوا صدقاتهن نحله ) مهریه یک سنت اسلامی و الهی است و شوهر برای صدق رفتارش به زن می پردازد و در مقابل عوضی نیست. البته اگرچه مهریه توافق فرعی و جدای از اصل نکاح است لیکن تابع آن است و به مناسبت آن برقرار می گردد.منبع : گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

در سایت خوب وکامل گروه وکلای تهران هر آنچه که درباره مهریه باید بدانید را جستجو کنید تادر امر طلاق متضرر نشوید وبا اطلاعات کامل پادر این مسیر پر پیچ وخم بگذارید

در این بلاک این مطالب را از این سایت خوب با شما به اشتراک گذارده ایمنکات حقوقی در مورد مهریه

موضوع مهریه از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است و نباید به آن به دیده ی یک امر تشریفاتی و ساده نگریست. میزان مهریه بستگی به توافق زوجین دارد و محدودیتی از لحاظ مقدار مهریه وجود ندارد اما قانون مدنی در مواد ۱۰۷۸ به بعد چهار شرط اساسی را برای صحت چیزی که به عنوان مهریه در نظر گرفته می شود تعیین کرده است و زوجین به زوجه باید به آن توجه کند تا مبادا بواسطۀ عدم رعایت یکی از این شرایط عملاً مهریه ای به وی تعلق نگیرد.ما در ادامه این شروط را مورد بررسی قرار داده و توضیحات کاربردی در خصوص آن ها ارائه خواهیم کرد.


هر چیزی را که مالیّت داشته باشد و قابل تملّک نیز باشد میتوان مهر قرار داد، توافق زن و مهر در خصوص مهریه در مقایسه با عقد نکاح یک قرارداد تبعی است و باید شرایط اساسی صحت معامله در قرارداد مهر نیز رعایت شود. هرگاه مهر فاقد یکی از شرایط صحت باشد، باطل ولی عقد نکاح دائم صحیح خواهد بود.


مهریه میتواند عین معین مانند خانه و زمین، عین کلی مانند سکه ی طلا، منفعت مانند اجاره بها یا عملی یا عدم انجام یک کار و یا حق اعم از دینی، عینی و یا خیار باشد. حتی حق تألیف، اختراع، سرقفلی و سایر حقوق معنوی که ارزش اقتصادی دارند را میتوان به عنوان مهر تعیین کرد.


عین معینی که در تملّک شخص ثالث است را میتوان به عنوان مهر قرار داد و لزومی ندارد که عین مهر در مالکیت شوهر باشد، در اینصورت اگر مالک انتقال مهر را تنفیذ نکند، زن مستّحق مثل یا قیمت خواهد بود. در واقع بر اساس مادۀ ۱۱۰۰ قانون مدنی در صورتی که مهر المسمّی مجهول باشد یا مالیّت نداشته باشد، زن مستحق مهر المثل خواهد بود و در صورتی که مهر المسمی ملک غیر باشد، اگر صاحب مال آن را اجازه و تنفیذ نماید، همان مال به عنوان مهریه به زوجه تعلق میگیرد در غیر اینصورت مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود.


مهر از حقوق مالی است که به ورثه منتقل می شود و در صورت تعیین مهر و فوت زوجه، مهر به وراث منتقل میشود ولو اینکه نزدیکی صورت نگرفته باشد.


نکته ای که باید به آن اشاره کنیم اینست که اگر مهر خانومی، سفر حج باشد نه پرداخت هزینۀ آن، مرد باید مقدمات سفر زن را فراهم نماید و زوجه نمی تواند بهای آن را درخواست نماید.


شرط دیگری که در خصوص اجرا گذاشتن مهریه باید رعایت شود لزوم معلوم و معیّن بودن مهر است؛ یعنی مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن بشود معلوم باشد. هرگاه مهر عین معین باشد باید در زمان عقد نکاح موجود باشد و اگر معلوم شود که آن عین در زمان عقد موجود نبوده، تعیین مهر باطل خواهد بود.


اگر شوهر قادر به تسلیم مهر نباشد اما زن قادر به تسلّم آن باشد، میتوان مال مذکور را به عنوان مهر تعیین کرد.


به اعتقاد برخی از حقوقدانان مثل دکتر حسین صفائی، با توجه به مادۀ ۲۱۶ قانون مدنی، ظاهراً رعایت قواعد عمومی راجع به لزوم معلوم و معین بودن موضوع قرارداد در خصوص مهر نیز جاری است و قابلیّت تعیین آن کفایت نمی کند.


همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است، در واقع ذکر معادل ریالی در مواردی که مقداری طلا یا سکه به عنوان مهر تعیین شده است تعیین کنندۀ ارزش ریالی مهر در زمان عقد است که ممکن است از لحاظ تعیین مبلغ حق التحریر سودمند باشد ولی زن مستحق عین طلا یا سکه مورد تراضی است و زن میتواند شوهر را ملزم به تأدیۀ عین آن کند.

طرفین برای تعیین میزان مهر محدودیتی ندارند، منتها هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مادۀ ۳ قانون نحوۀ اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۴ (حبس بدهکار) است، ولی چنانچه مهریه بیش از این میزان باشد، مطالبه ی مازاد منوط به اثبات ملائت ( توانائی مالی زوج) است، که مطابق نظریۀ مشورتی اداره حقوقی قوۀ قضائیه وصول مازاد ۱۱۰ سکه یا مازاد آن منوط به معرفی مال از زوج بوده و زوج بابت مبلغ مازاد، حبس نخواهد شد.

تعیین مهر ممکن است در زمان عقد یا پس از آن صورت گیرد، همچنین تغییر مهر اعم از کاهش یا افزایش صحیح بوده و دلیلی برای بطلان آن وجود ندارد؛ اگرچه به اعتقاد برخی افزودن مبلغی بر مهر پس از نکاح عنوان مهریه ندارد و تابع احکام آن نیست. مطابق رأی وحدت رویه شماره ۴۸۸ مورخ ۱۵/۶/۱۳۸۸ صادره از سوی دیوان عدالت اداری، افزایش مهریه پس از نکاح صحیح نیست و ترتب آثار مهریه بر آن خلاف شرع است، صرفنظر از انتقادات ماهوی وارد بر رأی اخیر الذکر، اولاً رأی فوق الذکر برای مراجع دادگستری لازم الاتباع نمی باشد، ثانیاً به فرض آنکه چنین توافقی عنوان و آثار مهریه را نداشته باشد، قدر متقیّن، اصلِ توافق معتبر بوده و تابع قواعد عمومی قراردادهاست.


اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد، نکاح صحیح است و طرفین میتوانند بعد از عقد، مهر را به تراضی معیّن کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معیّن، بین آن ها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود. چنانچه درنکاح شرط شده باشد که زن هیچگونه مهری نداشته باشد، این شرط به جهت مخالفت با قاعده ی امری استحقاق زوجه به مهر نامشروع و باطل خواهد بود. به عبارت دیگر مهریه از آثار قانونی ازدواج است و توافق طرفین تنها در میزان و چگونگی آن مؤثر است.


نکاحی که در آن مهر ذکر نشده باشد و یا زوجین توافق کرده باشند که نکاح بدون مهر واقع شود را « مُفَوَضه البُضع» می نامند.


ممکن است اختیار تعیین مهر به شوهر یا شخص ثالثی داده شود، در اینصورت شوهر یا شخص میتواند مهر را هر قدر بخواهد معین کند. تفویض مهر در اصطلاح حقوقی آن است اختیار تعیین مهر ضمن عقد نکاح به یکی از زوجین یا شخص ثالث واگذار شده باشد. زنی که اینگونه ازدواج می کند « مُفَوَضَه المهر» نامیده میشود.


شخصی که زوجین با توافق هم تعیین مهر را به او واگذار میکنند داور طرفین است و هیچ یک از طرفین حق عزل او را بدون توافق دیگری ندارد. داور میتواند مهر را هر قدر که بخواهد تعیین کند، طلاق یا فسخ نکاح موجب زوال سمت داور نیست. اصل، بقاء سمت داور است و مانعی برای تعیین مهر از سوی داور بعد از طلاق یا فسخ نکاح نیست. در مورد امتناع داور از تعیین مهر یا فوت یا جنون وی پیش از تعیین مهر، میتوان انجام این کار را دادگاه صلاحیت دار خواست، مگر آنکه داوری به داوری شخص دیگری تراضی شود.


در صورتی که فوت داور قبل از تعیین مهر و پس از نزدیکی باشد طبق نظر مشهور، زن مستحق مهرالمثل است. مهر تعیین شده به این شکل (یعنی توسط داور یا یکی از زوجین بعد از عقد) در حکم مهر المسمّی است، البته داور در قبول یا رد این سمت، مخیّر است.


اگر اختیار تعیین مهر به زن داده شود، زن نمیتواند بیشتر از مهرالمثل معین نماید، چنانچه زن مهر خود را بیش از مهرالمثل معین کند، عمل وی نسبت به زائد، غیرنافذ بوده و شوهر میتواند آنرا تنفیذ یا رد کند.


برای تعیین مهر المثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و خویشاوندان وی و معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.


در واقع مهرالمثل مهری است مهری است که به موجب قرارداد تعیین نشده، بلکه با توجه به شرایط در مندرج به ماده ی ۱۰۹۱ قانون مدنی تعیین می گردد.


مهر السنه: مهر حضرت فاطمه (س) است که مقدار آن پانصد درهم نقره معادل دویست و شصت و دو مثقال پول نقره مسکوک به مثقال است.


اگر در عقد نکاح درج شود که در صورت عدم تأدیه ی مهر در مدت معین، نکاح باطل خواهد بود، نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است. جهات انحلال نکاح حصری است، بنابراین چنانچه در عقد نکاح شرط شود که زن در صورت تأخیر مرد در پرداخت مهریه خیار فسخ خواهد داشت یا اینکه نکاح منفسخ بشود، چنین شروطی باطل، لکن عقد صحیح خواهد بود.


برای تأدیه ی تمام یا قسمتی از مهر میتوان مدت یا اقساطی قرار داد، در واقع زن به محض وقوع عقد مالک مهر شده و میتواند آنرا از شوهر مطالبه کند، اما در صورتی که برای تأدیه ی آن مهلت در نظر گرفته شده باشد حق مطالبه ی فوری نخواهد داشت. منوط کردن مطالبه ی مهریه ( مهریه عندالاستطاعه )، نوعی شرط اجل (مهلت) است. بنابراین با استطاعت در اِنفاق به اقارب متفاوت است؛ زیرا در انفاق به اقارب، اصل تکلیف، معلّق به توانایی منفِق است، در حالی که در مهریه ی عندالاستطاعه، دِین بر ذمّه ی زوج مستقر شده و مطالبه ی آن تا حصول توانایی زوج به تأخیر میوفتد.


چنانچه مهریه عندالاستطاعه باشد و تا پایان عمر، زوج اموالی به جز مستثنیات دین نداشته باشد، مهریه از ماترک زوج قابل وصول است؛ زیرا بحث مستثنیات دین در استیفاء طلب از ماترک موضوعیت ندارد.


در صورتی که نکاح به اصطلاح “مفوضه البضع” باشد، یعنی در نکاح دائم مهری ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد و یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد، مستحق هیچگونه مهری نیست. اما اگر مهرالمسمی در عقد، مشخص شده باشد و شوهر قبل از نزدیکی، زن را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً را داده باشد، حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.


هرگاه در زمان طلاق فقط نصف مشاع مهر در مالکیت زن باقی باشد، پس از طلاق همین نصف باقی مانده متعلق به شوهر خواهد بود، اعم از اینکه نصف دیگر به شوهر منتقل شده باشد یا ثالث؛ زیرا با وجود امکان رجوع به عین، دلیلی برای مطالبۀ مثل یا قیمت وجود ندارد.


چنانچه زن شوهر خود را از مهر ابراء کرده باشد یا مهر خود را به شوهر هبه یا صلح بلاعوض کرده باشد و طلاق پیش از نزدیکی رخ دهد، شوهر حقی بر زن ندارد؛ چرا که ماده ی ۱۰۹۲ قانون مدنی منصرف به موردی است که مرد مهر را واقعاً به زن داده باشد، لیکن در فرض فوق شوهر مهری به زن نپرداخته است که بخواهد نصف آنرا مسترد کند، اما اگر ابراء شوهر در برابر عوضی بوده که زن دریافت کرده است، شوهر حق دارد نیمی از مهر را که در واقع پرداخت کرده است مطالبه کند.


هرگاه مهر را شخصی بجز شوهر به صورت تبرعی پرداخت کرده باشد، چون تبرع در مهر به منزله ی هبه ی مهر به شوهر است، در صورت وقوع طلاق، نصف مهر به شوهر برمیگردد نه به شخص پرداخت کنندۀ مهر.


فی الواقع انحلال مالکیت نیمی از مهر و تملک دوباره ی شوهر از آثار ویژه ی طلاق است.


نکته ای که در راستای مفهوم کلمه ی “نزدیکی ” بایستی به آن اشاره کرد اینست که منظور از نزدیکی، دخول است، خواه در قُبُل باشد یا دُبُر. زیرا اصل بر یکسانی احکام وطی در قُبُل و دُبُر است، به عبارت دیگر اطلاق واژۀ جماع هر دو را دربرمیگیرد.


هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن خود را طلاق دهد، در اینصورت زن مستحق مهرالمتعه است و اگر بعد از نزدیکی طلاق دهد، مستحق مهرالمثل خواهد بود. الزام به پرداخت مهرالمتعه منحصر به نکاح دائم است و در نکاح موقت راه ندارد. برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه میشود، در واقع در مهرالمتعه برخلاف مهرالمثل وضع و شأن زن ملاک قرار نمیگرد، بلکه وضع مالی شوهر ملاک قرار میگیرد.


در صورت عدم تعیین مهر، انحلال نکاح به هر دلیلی که باشد اعم از طلاق یا فسخ یا فوت، زن را مستحق مهرالمثل میکند، مگر آنکه فسخ نکاح بر اثر تدلیس زن باشد.


در نکاح منقطع، عدم مهر در عقد، موجب بطلان است، آنچه شرط صحت نکاح موقت است لزوم تعیین مهر است نه پرداخت آن، به عبارت دیگر لزوم پرداخت مهر از آثار نکاح صحیح است نه از شرایط صحت آن. بنابراین همین که مهر تعیین شود برای صحت نکاح موقت کافی است و زوجه میتواند آنرا مطالبه کند.


به اعتقاد برخی اگر بعد از نزدیکی، زن ناشزه شود، این تخلف، حق وی نسبت به مهر را از بین نمی برد.


در نکاح موقت، موت زن در اثناء مدت، موجب سقوط مهر نمی شود و همچنین است اگر شوهر تا آخر مدت با او نزدیکی نکند.


از ملاک ماده ۱۰۹۶ قانون مدنی چنین برمی آید که به محض وقوع عقد، زن مالک مهر می شود و این چنین نیست که مهر نسبت به تمکین در طول مدت نکاح تجزیه گردد.


در نکاح منقطع ( صیغه )، هرگاه شوهر قبل از نزدیکی، تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهر را بدهد، منظور از تمام مدت، تمام مدت باقی مانده از نکاح موقت است و میزان مدت باقی مانده تأثیری در این خصوص ندارد. شرط تنصیف مهر، عدم وقوع نزدیکی و بذل مدت، قبل از اتمام آن است، بنابراین صرف عدم نزدیکی یا بذل مدت کافی نیست.


در صورتی که عقد نکاح اعم از دائم یا منقطع باطل بوده و نزدیکی واقع نشده باشد، زن حق مهر ندارد و اگر مهر را هم گرفته، شوهر میتواند آنرا استرداد نماید.


در صورت جهل زن به فساد نکاح و وقوع نزدیکی، زن مستحق مهرالمثل است، مفهوم مخالف ماده ۱۰۹۹ قانون مدنی اینست که در صورت علم زن به فساد نکاح، مهرالمثل به وی تعلق نمی گیرد. جهل به فساد نکاح ممکن است در اثر جهل به قانون باشد که در اینجا جهل به قانون پذیرفته می شود.


در صورتی که مهرالمسمی مجهول باشد یا مالیّت نداشته باشد زن مستحق مهرالمثل خواهد بود یا اگر مهرالمسمی ملک غیر باشد، اگر صاحب مال آنرا تنفیذ یا  اجازه کند زن به همان مهر تعیین شده میرسد، در غیراینصورت مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود.


مهرالمسمی عبارت از مال معینی است که به عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می شود یا توسط شخصی که زن و شوهر برای تعیین مهر انتخاب کرده اند ( داور طرفین )، اعم از اینکه حین عقد تعیین شود یا پس از آن.


در صورت ناتوانی شوهر از تسلیم عین مهر زن مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود. همانگونه که در پاراگراف بالا به آن اشاره کردیم، در صورتی که مهر به دلیل مجهول بودن یا مالیّت نداشتن باطل گردد، زن مستحق مهرالمثل میگردد و نکته اینجاست که در این مورد، نزدیکی شرط استحقاق نیست؛ زیرا خواست دو طرف این نبوده است که عقد بدون مهر منعقد شود بلکه طرفین خواسته اند که نکاح در برابر مهر باشد.


هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود، زن حق مهر ندارد، مگر در صورتی که موجب فسخ، عِنَن باشد که در این صورت با  وجود فسخ نکاح، زن مستحق نصف مهر است.


به طور خلاصه در صورت فسخ نکاح و فوت قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن حق مهر ندارد. در صورت عدم تعیین مهر و فسخ نکاح در اثر عنن، زن مستحق نصف مهرالمثل خواهد بود.


ناگفته نماند که در صورت نزدیکی و فسخ نکاح، زن مستحق همه ی مهر خواهد بود. و آخرین نکته اینکه در صورت فریفته شدن مرد از سوی اشخاص ثالث، ایجاد دین برای پرداخت دین به منزله ی خسارت بوده و مرد حق رجوع به فریب دهندگان را دارد اما در خصوص مطالبه ی زیان های مادی و معنوی زاید بر مهر در صورتی حق مطالبه خواهد داشت که خسارت وارده با فسخ نکاح، جبران نشود و فسخ نکاح برای انسان متعارف ناممکن یا مشقّت بار باشد.منبع: گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

اگر درخواست کننده طلاق زنان باشند شرایط ومراحل طلاق چگونه خواهد بود سوال شما در سایت خوب گروه وکلای تهران به خوبی پاسخ داده شده ما هم این مطالب را با شما به اشتراک گذاشته ایم تا هدایت کننده شما در این مسیر پر پیچ وخم باشیم وبهترین راه را انتخاب کنید 
درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه


درخواست طلاق از طرف زن به جز حالتی که در طلاق خلع مطرح می شود و در آن زن ازکل یا بخشی از مهریه خود می گذرد ، در دو صورت دیگر نیز مطرح است . در این دو حالت می خواهیم به بررسی مهریه زن در ضمن طلاق بپردازیم :
۱-مهریه در بحث وکالت در طلاق :

براساس قانون ، ماده۱۱۳۳ قانون مدنی ، حق طلاق با مرد است . مرد می تواند این حق خود را با دادن وکالت به زن بدهد . در این حالت زن وکالتی مطلق و عام دارد که هر زمانی که بخواهد می تواند بدون هیچ دلیلی از مرد طلاق بگیرد . بدیهی است مهریه زن در این حالت قابل مطالبه بوده ونیازی به گذشت از آن نمی باشد .


۲– مهریه در بحث طلاق با استنادبه شرایط ۱۲ گانه :

با استناد و اثبات هریک از شرایط ۱۲ گانه عقد نامه ، زن می تواند از مرد طلاق بگیرد . در این حالت حکم طلاق صادر می شود . لازم نیست که زن برای صدور حکم طلاق با استناد به شرایط ۱۲ گانه از حقوق مالی خود بگذرد . بلکه طی پرونده ای جداگانه موضوع مطالبه مهریه ، می تواند به حقوق مالی خود برسد .


 منبع : گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

شرایط طلاق غیابی


اگر تصمیمتان بر طلاق غیابی است اطلاعات کامل را در سایت گروه وکلای تهران جستجو کنید وبا شرایط ومراحل آن آشنا شوید مانیز این مطالب را با شما به اشتراک میگذاریم 

طلاق غیابی 

 شرایط طلاق غیابی

دادخواهی در رای غیابی

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

شرایط طلاق غیابی از طرف زنطلاق غیابی + شرایط طلاق غیابی + دادخواهی در رای غیابی


لازم است که بدانیم طلاق غیابی چیست ؛

اگر دادخواستی علیه شخصی داده شود و  کسی که علیه او خواسته مطرح شده است ابلاغیه وقت رسیدگی دادگاه را

به شخصه تحویل نگرفته باشد و به تعبیر حقوقی “آیین دادرسی مدنی به او ابلاغ نشده باشد ” و  یا این که

“در جلسات دادگاه حاضر نشود ” و  “لایحه نیز در ماهیت نداده باشد” در صورت محکوم شدن او رای صادره غیابی است،

رای غیابی ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ در همان شعبه قابل واخواهی است .

و کسی که رای غیابی علیه او صادر شده است می تواند در ظرف مدت مذکور از دادگاه با ذکر دلیل تقاضای واخواهی

و رسیدگی مجدد کند.

  رویه طلاق به صورت غیابی نیز به همین شکل است و اگر وقت رسیدگی به خوانده ابلاغ واقعی نشده باشد و در دادگاه نیز

حضور نیابد و لایحه هم نداده باشد در فرض محکومیت طلاق صادره غیابی است.

اما با توجه به این که خواهان طلاق و خواسته طلاق می تواند از طرف زوج (مرد) یا زوجه (زن) باشد

به تفکیک در این خصوص تفاوت جزئی وجود دارد.شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

 

طبق قانون، حق طلاقدر اختیار مرد است و چه زن در دادگاه حاضر شود چه نشود حکم راجع به طلاق صادر می‌شود.

اما اگر زن در دادگاه حضور نیابد و لایحه هم ندهد رأی صادره راجع به طلاق، غیابی محسوب می‌شود؛

و زن در مهلت ۲۰ روز حق واخواهی دارد.

به درخواست مرد امکان صدور رأی طلاق وجود دارد اما برای ثبت طلاق مرد باید حق و حقوقِ مالیِ زن که عبارت است از ؛

مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت، نفقه‌ی ایام عده، نفقه‌ی معوقه

(چنانچه که زوجه شرایط مطالبه داشته باشد و مطالبه نماید)

و شرط تنصیف (نصف شدن) اموال درج شده در عقدنامه (به شرایط امضا و وجود شرایطش) را بپردازد

که این موضوع در رأی دادگاه درج می‌شود.


شرایط طلاق غیابی از طرف زن

 


اگر دادخواست طلاق از طرف زوجه (زن) باشد و دلیل موجه طلاق را هم دارا باشد و زوج با وجود ابلاغ،

در دادگاه حضور نیابد و لایحه نفرستد و برگه‌ی ابلاغیه به خود شخص زوج داده نشده باشد،

دادگاه رأی طلاق غیابی صادر می‌کند. هرگاه زوج چهارسال تمام غایبِ مفقودالاثر باشد ؛

(یعنی غایب باشد و هیچ خبری از وی در دست نباشد)

و زوجه دادخواست طلاق بدهد، محکمه سه نوبت آگهی -هریک به فاصله‌ی یک ماه-

در جراید محل و یکی از جراید کثیرالانتشار محل تهران با هزینه‌ی فرد خواهان منتشر می‌کند.

پس از گذشتن یک سال از اولین آگهی چنانچه خبری از  زوج نشود دادگاه حکم به موتِ فرضی زوج می‌دهد.

یکی دیگر از شرایطی که زن می‌تواند غیابی طلاق بگیرد , نپرداختن نفقه توسط زوج به مدت ۶ماه است،

حتی اگر خودداری مرد از دادن نفقه به دلیل شرایط مالی و فقر وی باشد.

ابتدا زن می‌تواند برای مطالبه‌‌ی نفقه به دادگاه مراجعه کند و در صورت عدم پرداخت نفقه از جانب مرد،

می‌تواند دادخواست طلاق دهد.

هم چنین اگر زن در قبال شوهر تمکین نکند و از انجام تکالیف مقرره برایش بدون دلیل موجه امتناع ورزیده باشد،

ناشزه محسوب می‌شود و حق دریافت نفقه را نخواهد داشت.

درست است که حق طلاق برای مرد در نظر گرفته شده، اما زن می‌تواند

برای خلاصی از زندگی سخت و تحمل‌ناپذیر درخواست طلاق نماید ؛

و در صورت اثبات عُسر و حَرَج خود و احراز این شرایط توسط دادگاه، دادگاه رأی به طلاق صادر می‌کند.منبع :گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

میخوام طلاق بگیرم

اگر در زندگی مشترکتان به انتهای خط رسیدید وتصمیم به جدایی گرفتید واژه میخوام طلاق بگیرم را سرچ کنید ودر سایت خوب گروه وکلای تهران در این باره بخوانید وبدانید بهترین برای شما کدام است ما هم این مطالب را از این سایت برای شما در این بلاگ آورده ایم
میخوام طلاق بگیرم


اگر برای جدایی از همسرتان، تشکیل پرونده داده اید، باید مواظب باشید که طوری برخورد کنید کهوضعیت آشفته خود را از آنچه که هست بدتر نکنید.شاید فرصتی پیش آید که خود شما بتوانید از تقاضای طلاق  خود صرف نظر کنید.

در این بین ، چیزهایی وجود دارد  که ممکن است در نظر شما بی اهمیت باشند ،ارزش زیادی پیدا می کنند و حتی ممکن است در زندگی مشترک شما سرنوشت ساز واقع گردد. 

به زبان دیگر :

– ممکن است شما که قصد طلاق از همسرتان را دارید  ، برای این که همسر خود را مقصر جلوه دهید،

 و دلسوزی و حمایت دوستان و فامیل را به خود جلب کرده  ، و در مورد همسر خود نزد آنان بدگویی کنید.

ممکن است در این میان عده ای فرصت طلب و دشمنِ دوست نما بخواهند از این فرصت استفاده کنند.

و بدی های همسر شما را از آنچه که هست بزرگتر نشان دهند  که این باعث خواهد شد شما بیشتراز همسر خود بیزار شوید

اگر احساس کردید که همسرتان پشیمان شده او را مجبور نکنید که در مقابل آشنایان و دوستان اعتراف کند

که اشتباه کرده  است ؛ ممکن است از فکر زندگی مجدد با شما منصرف گشته و از روی لجبازی برای طلاق پافشاری کند.

– ممکن است شما به خاطر شرایط ناراحت کننده ای که به خاطر درخواست طلاق برای شما ایجاد شده است ،

خیلی پریشان و  غمگین شوید .

این وضعیت ممکن است شما را نسبت به کارهای ضروری ، شخصی  و خانوادگی روزمره بی تفاوت و بی علاقه کند.

برای مثال ممکن است ک  میل به غذا خوردن را از دست بدهید تا جایی که دچار ضعف شوید ،

و چون عقل سالم در بدن سالم است وقتی ضعف و گرسنگی غلبه کرد، دیگر فکرتان درست کار نمی کند.

و در نتیجه نمی توانید برای جدایی خود از همسرتان ، تصمیم عقلانی و خردمندانه ای بگیرند.

•  بعضی از زوجین ( شاید حتی شما  هم جزو این دسته باشید ) برای رهایی از  استرس  و ناراحتی به خاطر طلاق ،

بدون تجویز پزشک از داروهای خواب آور و مسکن استفاده می کنند

که این داروها مسلماً اثر سوء ، بر جسم و اعصاب آنها خواهند داشت …

طلاق بگیرم یا نه؟ سوالاتی که باید قبل از طلاق از خودتون بپرسید.

بعد از کلی  جر و بحث و دعوا شاید اول چیزی که به ذهنتون  میرسه اینکهبا جدا شدن و طلاق گرفتن حداقل دیگه اینقدر عصابتون خورد نمیشه.

اما اینجا چهار تا سوال رو براتون مینویسم که باید حتما از خودتون بپرسیدو جوابش رودرست و حسابی پیدا کنید و بعد از اون جداشید.

۱-آیا من  زود به این نتیجه رسیدم ….؟

  دکتر Molly Barrow  ” روانشناس و نویسنده امریکایی ” در کتاب خودش نوشته که ؛

معمولا زن هایی رو میبینه که فکر می کنند ،

که ناراحتی های زندگی شون کلا مربوط به همسرشون میشه.

اگر شما هم از اون زن هایی هستین که فکر می کنید علت اصلی تمام مشکلاتتون همسر شماستو همسرتون جلوی پیشرفت و رسیدن به آرزوهای شما رو گرفته،  بهتره کمی صبر کنید. آروم بشینید :و یک کاغذ بر دارید و  خوبی و ها و بدی های همسرتون رو روی اون بنویسید و روی کاغذ با هم مقایسه کنید.

 این تیکه کاغذ دوتا خوبی داره.

اول چشمان خود شما رو بیشتر بر روی زندگی مشترکتون باز میکنه و شما رو یاد چیزی هایی میندازه که شایددر محاسباتتون اصلاً بهش توجه نکردید و دوم به شوهرتون نشون میده که شما چقدر جدی هستیدو اون متوجه میشه که چه ایراد ها و عیب هایی داره که باعث ناراحت کردن شما میشده در صورتیکی خودش نمیدونسته.


۲-اختلافات و مشکلات ما چقدر بزرگه و ما چقدر از هم فاصله داریم؟

همه ما خانوم ها  می دونیم که شوهر ایده آلی که در رویاهامون ساختیم متاسفانه در واقعیت وجود نداره !برای همین بخودمون میگیم که این یک ذره خواسته هایی که داریم منطقی و واقع گرایانه هست. خوب درسته تا حدودی حق با ماست. ولی وقتی شوهرمون تولد بچه خودش رو یادش میره یا با وجود لباس کار، لباس پلو خوری خودش رو کثیف میکنه و یا هر دفعه میاد خونه فامیل های ما( یعنی خونه ی فامیل های خانومش ) لباس های نا مرتبی دارهو ادکلن نمیزه و یا خیلی دیگه از مسائل شبیه به این ،

اون قدر ارزش جر و بحث و غصه خوردن نداره که بخواهیم بخاطرش طلاق بگیریم.

در واقع می خوام اینو بگم که شکاف هایی که بین شما و شوهرتون به مرور زمانی بخاطر مشکلاتی مثل ؛

عدم رضایت جنسی کامل شما از اون، کم حرف بودن شوهرتون و یا اختلاف های شخصیتی شمابا هم بوجود اومده اونقدر وحشتناک نیستند که نشه درمانشون کرد.

بر عکس مشکلاتی مثل خیانت ، مواد مخدر ، ناتوانی ژنتیکی برای بچه دار شدن و مشکلاتی از این قبیل هستکه نمیشه به این راحتی ها حلش کرد و میتونه به طلاق کشیده بشه.

پس اگر سر هر موضوعی از کوره در نروید و  بشینید منطقی با هم  صحبت  کنید ،می توانید خیلی از مشکلات روزمره خودتون رو حل کنید،

فقط کافیه اندکی کوتاه بیاید و  مرغتون یک پا نداشته باشه.قبول کنید که گل بی خار خداست و هر کسی ((حتما باید)) یک اخلاق های بدی داشته باشه که همسر مهربونش اونها رو بپذیره  و باهاشون کنار بیاد.


۳-چه قدر از زندگی و خانواده دور شده ایم

 شما هر روز صبح از خواب بلند میشید و سر یک سری مسائل تکراری با شوهرتون  بحث می کنیدو تا شب هم سر اون کاری های اعصاب خورد کن شوهرتون حرص میخورید و دوباره شب با ناراحتی می خوابید و روز از نو روزی از نو .

نتیجه: دیگه حالم بهم میخوره از این زندگی نکبتی!خوب چطوره کارهایی که حالتون رو کمتر بهم میزنه انجام بدید. بلند شید برید قهر خونه هر کی دوست دارید و یک مدت طولانی  از شوهرتون دور باشید.

اینطوری دیگه در اون محیط زجر آور نیستید و فکرتون باز میشه و بهتر می توانید فکر کنید و شوهرتون هم حساب کار میاد دستش.

هرچی از خونه و خانواده و زندگی عادی خودتون بیشتر دور شید نتیجه بهتری میگیرید.اگر هم نمی توانید این کار رو بکنید، حداقل برید یک جایی پیاده روی که خلوت باشه و در فضای باز خودتون باشید و خدای خودتون.یک مدت تنهایی میتونه ذهن شما رو باز کنه تا بهتر تصمیم بگیرید.


 ۴-آن چه به زن ها به عنوان زن مطلقه تحمیل می شود ….

بعضی از خانوم های متاهل بعد از یک مدتی زندگی مشترک، مدام حسرت زندگی مجردی رو میخورند.

و در ذهنشون  زندگی مجردی رو خیلی بهتر از متاهلی می دونند.

میدونم وقتی مجرد بودید و با رفقا میرفتید کوه،  ۱۰۰ تا پسر درخواست دوستی بهت میدادند و خیلی خوش می گذشت.

الان هم اگر طلاق بگیرید و با دوستانتون برید بیرون دنبال تفریح و شادی ، شاید بازهم خیلی ها بخواهندکه شماره ی تو رو  داشته باشند .

  ولی چیزی که متاسفانه بعد از طلاق می فهمی و الان نمیدونی اینکه دیگه این پسر ها نیستند که دنبال شمارت هستندبلکه کسانی میافتند دنبالت که یا خودشون زن و بچه دارند و یا کلا خانوم باز هستندو تو رو برای یک شب خوشگذرونی می خوان و فرداش تلفنت رو هم ریجکت می کنند و یا در بهترین حالتخودشون به تازگی از خانومش با کلی جنگ و دعوا جدا شدند و خودشون مطلقه هستند.

دیگه الان اون شانس هایی که در ۲۰ سالگیت داشتی الان نخواهی داشت.

بر فرض اینکه تو بخواهی تا آخر عمرت مجرد بمونی،  اون موقع میفهمی که پول خرید یه مانتو ساده می تونهچقدر برات گرون باشه ! اون موقع می فهمی که

(( وقتی درآمد نداشته باشی، همه چیز-هر چقدر هم که ارزون باشه-برات گرونه )).

وقتی از خونه میایی بیرون همه یجوری نگاهت میکنند که حتی اگر فاسد  هم نباشی،انگار هر روز داری به یک مرد غریبه قرار میذاری و میری خونشون تا به اون یارو سرویس بدی !

بله متاسفانه در جامعه ی ما اینطوری جا افتاده.قبول دارم که خیلی از خانوم ها هستند که سالیان ساله که دارند با کار کردن با عفت با پاکی و با نجابت

تمام  زندگی خودشون رو میگذرونند ولی مردم  همیشه  بدترین فکر رو می کنند.زن مطلقه مشکلاتی داره که هیچ زن دیگری درک نمی کنه.

ممکنه جواب دادن به این سوالات برای شما چند ماه طول بکشه؛ اشکال نداره صبر کنید تا جواب درستی پیدا کنید و با چشم باز تصمیم بگیرید و اگر باز هم به این نتیجه رسیدید  که اگر طلاق بگیرید خوشبخت تر خواهید بود من یک پیشنهاد براتون دارم :


۵-جدا شید و طلاق بگیرید و اما طلاق نگیرید !

  حتما این کار رو بکنید.

توی این مدته پیش طلاق اتفاقاتی براتون میفته  که اصلا انتظارش رو نداشتید و براتون خیلی عجیب خواهد بود.

با  انتخاب دوره پیش طلاق (و یا کار آموزی طلاق !)از یک طرف به شوهر تون وقت میدید تا تغییرات اساسی در  خودش ایجاد کنهو از طرف دیگه خودتون رو تست می کنید.اگر دیدید می توانید مطلقه باشید خوب مشکلی نیست :

بعد از گذشت این چند ماه کار آموزی میرید محضر طلاق می گیرید و اگر دیدید کهزندگی یک زن مطلقه خیلی سخت تر از اون چیزیه که فکرش رو می کردید،می تونید با چندتا حرکت و ناز و عشوه شوهر خودتون رو بر گردونیدسر زندگی و کلی هم منت رو سرش بذارید که بر گشتید به زندگی متاهلی زیر سایه همسرتون !

امیدوارم هر تصمیمی که میگیرید بهترین باشه و باعث شاد شدن زندگیتون در دراز مدت بشه.

اگر شما نظر یا راه حلی دارید که اینجا نوشته نشده، باور کنید که ما مشتاق خوندن نظر شما هستیم.


منبع: گروه وکلای تهران


 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰


اگر میخواهید با مراحل طلاق توافقی بدون وکیل آشنا شوید با مراجعه به سایت خوب گروه وکلای تهران پاسخ خود را میابید در این بلاگ برخی از مطالب این سایت را برای شما به اشتراک میگذاریم با طلاق توافقی بدون داشتن وکیل ومراحل آن آشنا شویدطلاق توافقی بدون وکیل و مراحل آن


الزام قانونی برای استفاده از وکیل در طلاق توافقی برای زوجین وجود ندارد ،

و طرفین خواهان طلاق می توانند مراحل طلاق توافقی را بدون دادن وکالت طی کنند .

اما دادن وکالت به وکیل به جهت طلاق توافقی مزایایی برای موکل و حتی طرف مقابل دارد

که به آن اشاره خواهیم داشت:

 


• در صورت گرفتن وکیل نیاز به حضور هیچ یک از خواهان طلاق نیست ,بنابراین لطمه شغلی و یا حیثیتی که

احیانا ممکن است برای بعضی از افراد در اثر حضور در دادگاه خانواده محتمل شود ، به ایشان وارد نمی آید .

• اضطراب و تنش  زوجین در شرف طلاق کاهش می یابد ،

طلاق توافقی از سریع ترین راه های طلاق است که ممکن است در صورت عدم آگاهی طرفین

هفته ها یا ماه ها به طول انجامد , و  طرفین را متحمل مشکلی جدید کند .

•  داشتن وکیل در کیفیت کار و حفظ حقوق موکل ( مخصوصا بانوان )

  و هم چنین مدت زمان انجام طلاق توافقی کاملا تاثیر گذار است.

در عین حال داشتن وکیل امری صد در صد اختیاری است.

 


طلاق توافقی بدون وکیل

زوجین متقاضی جدایی از طریق طلاق توافقی در صورت نداشتن وکیل ،

باید همراه با کارت ملی , شناسنامه و عقدنامه  (مدارک لازم برای طلاق توافقی)

به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و درخواست طلاق توافقی را ثبت و حتما امضاء کنند.

پس از ارجاع دادخواست به شعبه دادگاه ، می بایستی زوجین  به شعبه مربوطه مراجعه کنند

تا پس از انجام مشاوره دادگاه که جزوی از مراحل رسمی طلاق توافقی و اجباری است ,

نزد قاضی حاضر شده و صورتجلسه دادگاه را امضاء نمایند.

زوجین تمام توافقات درباره ی مواد مشترک را به شکل مکتوب به دادگاه ارائه می دهند .

پس از صدور رای طلاق توافقی و اخذ قطعیت ،

زوجین به مدت ۳ ماه  برای مراجعه به دفتر طلاق و  جاری کردن صیغه ی طلاق و ثبت رسمی آن مهلت دارند.

آنچه در دادگاه های تهران مرسوم است فرستادن خانم برای اخذ گواهی بکارت از پزشکی قانونی ست .

اگر زوجه دوشیزه نباشد و یائسه نیز نشده باشد اخذ گواهی بارداری نیز به جهت ثبت طلاق الزامی است.

لازم به ذکر است در هیچ یک از مراحل طلاق توافقی چه با “وکیل” و چه بدون آن ،

هیچ الزام قانونی برای حضور یا اجازه والدین زوجین نیست ،رحتی اگر زوجه دوشیزه باشد.منبع: گروه وکلای تهران

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

اگر سوالاتی در رابطه با مدت زمان انجام طلاق توافقی دارید با مراجعه به سایت خوب گروه وکلای پارسای به جواب تمام سوالات خود میرسید

مانیز قسمتی از این سایت را با شما در این بلاگ به اشتراک گذاشته ایم


طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟


توصیه می شود برای داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق توافقی به توضیحات کامل طلاق توافقی که در چهار قسمت توسط وکیل خانواده گروه وکلای پارسای نوشته شده است مراجعه کنید. اما اگر سوال شما این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد باید گفت که در شهرهای مختلف ایران رویه محاکم خانواده متفاوت است و متاسفانه رویه یکسانی وجود ندارد.


جالب این که حتی در شهر تهران هر شعبه دادگاه خانواده برای خود مشی مخصوصی دارد. بعضی قضات وقت رسیدگی تعیین می کنند و طرفین یا وکلای آن ها را ضمن تعیین وقت برای رسیدگی دعوت می کنند و بعضی از دادگاه ها نیز در وقت فوق العاده و در مدت زمان کمتری به پرونده رسیدگی و رای (گواهی عدم امکان سازش) صادر می کنند.


در واقع می توان گفت هر شعبه ای که دادخواست طلاق توافقی به آن ارجاع می شود با توجه به سلیقه قاضی مشخص می شود که طلاق توافقی چقدر طول می کشد. عده ای از قضات معتقدند اگر مراحل طلاق توافقی کمی طولانی شود ممکن است بعضی از زوجین از تصمیم خود برای جدایی که بعضا در عصبانیت اتخاذ کرده اند، منصرف شوند.


وکلای خانواده (وکلای پایه یک دادگستری) گروه پارسای در عمل شاهد زن و شوهرانی بوده اند که چند روز بعد از تصمیم بر جدایی از طریق طلاق توافقی، پشیمان شده اند و احساسات و عصبانیت اولیه فروکش کرده است.


به هر حال در عمل اکثر زوجینی که تصمیم به طلاق توافقی می گیرند بسیار عجله دارند و این سوال را همیشه از خود می پرسند که طلاق توافقی چقدر طول می کشد معمولا با مراجعه به وکیل خواستار این هستند که در کمترین زمان ممکن کار تمام شود.

اما با توجه به این که در هر دوره شرایط اخذ طلاق توافقی کمی تغییر می کند و می بایستی در هر دوره مطلب به روز تری نگارش کرد به اطلاع موکلین محترم می رساند که هم اکنون در اکثر دادگاه های خانواده تهران از صفر تا صد یعنی شروع دادخواست تا اخذ رای حدود ۳ الی ۵ روز و حداکثر یک هفته به طول می انجامد و در صورت داشتن وکیل نیازی به حضور زوجین در تمام مراحل نیست.


بعد از مدت زمان طلاق توافقی, مشاوره اجباری در طلاق توافقی

البته اگر در این خصوص تغییر زمان اخذ گواهی عدم امکان سازش به وجود آید به اطلاعتان رسانده می شود. حال که به پاسخ این سوال که طلاق توافقی چقدر طول می کشد رسیدید بهتر است کمی در مورد مشاوره اجباری در طلاق توافقی هم صحبت کنیم. ما معتقدیم اگر تمایل به مشاوره دارید بهتر است با پرداخت کمی هزینه از مشاوره های خصوصی خانواده در هر شهری که هستید استفاده کنید. متاسفانه مشاوره های دادگستری که برای طلاق توافقی اجباری شده است لا اقل در شهر تهران تشریفاتی و در عمل بی فایده است.


امیدواریم که در این مطلب به جواب سئوال های شما در خصوص طلاق توافقی چقدر طول می کشد ؟، طلاق توافقی چند روز طول می کشد ؟، مدت زمان طلاق توافقی، طلاق توافقی چقدر زمان میبرد؟ پاسخ داده باشیم.


برای مشاوره حقوقی خانواده رایگان در زمینه طلاق توافقی و همچنین در صورت نیاز وکیل برای طلاق توافقی (وکیل طلاق توافقی) و اطلاع از مراحل و هزینه ها با ما تماس بگیرید.


منبع :سایت گروه وکلای پارسای


 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

درسایت خوب وکلای پارسای در مورد زمان طول کشیدن طلاق توافقی به طور کامل بخوانید تا با شرایط آن آشنا شوید ماهم این مطالب را با شما دراین بلاگ به اشتراک گذاشته ایممدت زمان طلاق توافقی – طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم به توافق رسیده اند و تمایل به جدایی با رضایت و توافق دارند، بدیهی است که دادگاه ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می کنند و موضعی سهل گیرانه دارند.


اما در خصوص مدت زمان طلاق توافقی نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی تواند پیش بینی کرد. توصیه می شود در شهری که ساکن هستید از وکلای مشغول به کار آن شهر حدود تقریبی مدت زمان تقریبی طلاق توافقی را جویا شوید.


در شهر تهران نیز که فعالیت گروه وکلای پارسای است. رویه هر مجتمع قضایی و هر شعبه دادگاه متفاوت است و هرکدام مشی مخصوص به خود دارند.


با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوجین ۴۵ روز است و بعد از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت می شود و گذشته از مفید بودن مشاوره ها که توسط متخصصین انجام می شود اگر زوجین تمایل به حضور در مشاوره دادگاه نداشته باشند در تهران گروه وکلای پارسای ظرف مدت ۱۵ روز بدون حضور زن و شوهر رای طلاق را اخذ می کنند.


توجه داشته باشید که داشتن وکیل دادگستری برای طی مراحل طلاق توافقی به جز در موارد وکالت در طلاق (حق طلاق) اجباری نیست.


مدت زمان طلاق توافقی در تهران به چه مسائلی بستگی دارد

اما در مقام پاسخ به این سوال که طلاق توافقی چه مدت طول می کشد جزئیاتی نیز موثر است مثلا خوب است که بدانید معمولا از بیست و پنجم هر ماه تا اول ماه بعد، دادخواست طلاق توافقی و یا هر دادخواست دیگری ثبت شود، به دلیل آماری که هر شعبه باید ارائه کند پرونده ارجاع نمی شود. بنابراین مدت زمان طلاق توافقی اگر دادخواست در پنج روز آخر ماه ثبت گردد طولانی تر می شود.


در مورد پرونده های طلاق توافقی که زن و شوهر دارد بعضی از شعب حساسیت بیشتر نشان می دهند و در بیشتر شعبه های خانواده تهران مرسوم است که از دفترخانه ای که وکالت در طلاق اخذ شده است در خصوص صحت و سقم آن و مدت اعتبار استعلام می شود .


البته این استعلام دستی است به این صورت که اگر دفترخانه مورد نظر همان شهر باشد می توان در یک روز با مراجعه به دفترخانه جواب استعلام دادگاه را اخذ کرد اما اگر دفتر خانه ای که وکالت در طلاق از آن جا گرفته شده است در شهر دیگر باشد بدیهی است که و صدور رای بیشتر طول می کشد مگر این که ضمن عقد نکاح یعنی در سند ازدواج درج شده باشد که در این حالت نیازی به استعلام نیست.


اما متاسفانه بعضی از وکالت های در طلاق به ویژه آن هایی که ضمن عقد و در سند ازدواج از شوهر اخذ شده است دارای نواقصی است و مهم ترین آن ها که مرتبط با این بحث طلاق توافقی چند روز طول میکشد این است زن از شوهر در وکالت در طلاق در اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی را ندارد.بعضی از شعب خانواده در این مورد حساسیت ویژه نشان می دهند و اگر در وکالتنامه عبارت مذکور وجود نداشته باشد رای صادر می گردد ولی قطعیت آن موکول به ۴۴ روز بعد خواهد شد یعنی این که امکان ثبت طلاق در این مدت میسر نمی باشد.


به نظر می رسد کسانی که در پی دانستن این هستند که توسط وکیل طلاق توافقی چند روز طول میکشه؟، جواب خود را دریافت کرده باشند.منبع : گروه وکلای پارسای

 • گروه وکالت مجد
 • ۰
 • ۰

بعد از بررسی ومطالعه درباره طلاق توافقی بهتر است نمونه دادخواست طلاق را هم ببینید وبدانید چه فرمی را باید پر کنید در سایت خوب وکلای پارسای این نمونه ها را میتوانید ببینید ما نیز آنها را با شما به اشتراک گذاشته ایمنمونه دادخواست طلاق توافقی، وکیل طلاق توافقی

 

قبل از ارائه نمونه دادخواست طلاق توافقی ، خوب است که به این مطلب اشاره شود که متن نمونه دادخواست طلاق توافقی اهمیتی ندارد و در خصوص آن نباید وسواس نشان داد به بیان دیگر لازم نیست که زوجین یا وکلای آن ها در متن دادخواست جزئیات کامل توافق های زوجین (توافق نامه طلاق توافقی) را منعکس کنند.

صرف درخواست طلاق توافقی ساده کفایت می کند و بهتر است مشروح کامل توافقات زوجین حتی اگر برای آن ها قبل از دادخواست، صورتجلسه طلاق توافقی تنظیم شده باشد به مرحله مشاوره دادگاه یا حضور نزد قاضی موکول شود.


توجه داشته باشید که طی مراحل طلاق توافقی از دو حال خارج نیست یا این که مراحل انجام طلاق توافقی با وکیل است که در این حالت وکیل خانواده متخصص قبل از تقدیم دادخواست به دادگاه از طریق دفاتر خدمات قضایی توافقات زوجین را صورتجلسه می کند و متن توافق نامه طلاق توافقی را نزد خود بایگانی می کند و مندرجات و توافق ها را در خصوص مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت و آنچه قرار است بین زوجین رد و بدل شود صورتجلسه می کند.


وکیل پس از دادن دادخواست طلاق توافقی به صورت ساده در دفتر خدمات و پس از ارجاع دادخواست به شعبه، جزئیات کامل توافق های زوجین را به دادگاه اعلام می کند که در متن رای طلاق توافقی منعکس می شود. در حالت دوم مراحل انجام طلاق توافقی بدون وکیل است در این حالت نیز زوجین با داشتن مدارک لازم طلاق توافقی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می کنند و با دادن مدارک فقط اعلام می کنند که خواسته دادخواست آن ها طلاق توافقی است.


معمولا این دفاتر متن آماده دارند که زوجین به صورت الکترونیکی آن را امضاء می کنند و در این جا هم لازم نیست همه توافق های خود را – چه بسا از قبل آماده کرده باشید – در متن دادخواست طلاق توافقی بگنجانید اگرچه می توانید توافق نامه ای را که بین خود صورتجلسه کرده اید در صورت تمایل به دفتر خدمات بدهید و تا آن را به انضمام دادخواست پیوست کند ولی همانطور که گفته شد بهتر است فقط دادخواست ساده طلاق توافقی را امضاء کنید و اعلام توافقات خود را به دادگاه و مرحله مشاوره و نزد قاضی موکول نمایید.


نکته مهم این که دادن دادخواست طلاق توافقی و امضاء آن در صورت پشیمانی یکی از زوجین تکلیفی برای آن ها به وجود نمی آورد و با عدم پیگیری یکی از زوجین پرونده بسته خواهد شد. (فرم طلاق توافقی)


نمونه دادخواست طلاق توافقی – متن دادخواست طلاق توافقی

خواهان خانم/آقای…

خوانده خانم/آقای…

وکیل

خواسته طلاق توافقی

دلایل و منضمات ۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران


با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.


امضاء


 نمونه دادخواست طلاق توافقی دیگر با بیان جزئیات توافق:

 


خواهان خانم/آقای…

خوانده خانم/آقای…

وکیل

خواسته طلاق توافقی

دلایل و منضمات ۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران


با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. اصفهان در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که ۳۱۴ سکه بهار آزادی می باشد ۲۱۴ سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و ۱۱۰ سکه باقی مانده به صورت ماهانه دو سکه پرداخت می گردد. فرزند مشترک دختر ۵ ساله در حضانت مادر (زوجه) است و نفقه ایشان ماهانه چهارصد هزار تومان برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.


امضاء نمونه دادخواست طلاق توافقی با وکالت طلاق

توجه داشته باشید که هم شوهر(زوج) و هم زن(زوجه) می توانند به دیگری و البته هر شخص دیگر وکالت در طلاق اعطا کند که در اصطلاح روزمره مردم حق طلاق هم نامیده می شود. این وکالت از طریق شرط وکالت مندرج در عقدنامه و یا مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم وکالت رسمی داده می شود. توصیه می شود مطلب حق طلاق چیست را برای داشتن اطلاعات کامل مطالعه فرمایید. اجمالا اینکه اختیار وکیل دادگستری در طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه برای طلاق اجباری است.

مطلب مرتبط :   هر آنچه باید در خصوص شرط نصف دارایی بدانید

خواهان خانم/آقای…

خوانده خانم/آقای…

وکیل خانم/آقای…  آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱ ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳

خواسته طلاق توافقی

دلایل و منضمات ۱عقد نامه/۲شناسنامه زوجین/۳کارت ملی زوجین/۴وکالتنامه وکیل دادگستری/۵ سند وکالت در طلاق

ریاست محترم مجتمع قضایی خانواده ۲ تهران

 


با سلام احتراما به استحضار می رساند، زوج (موکل) حسب وکالتنامه رسمی شماره …. مورخ …. دفترخانه …. شیراز به زوجه وکالت در طلاق داده است و در این راستا زوجه، اینجانب …. را به عنوان وکیل مع الواسطه شوهر انتخاب کرده است. لذا با عنایت به حدود اختیارات وکالتنامه مذکور با توجه به عدم تمایل و تفاهم اخلاقی زوجین، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.


 


امضاء


 


خواهان خانم/آقای…

خوانده خانم/آقای…

وکیل با واسطه زوج خانم/آقای …   آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱  ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳

وکیل زوجه خانم/آقای …   آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱  ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳

خواسته طلاق توافقی

دلایل و منضمات ۱عقد نامه/۲شناسنامه زوجین/۳کارت ملی زوجین/۴وکالتنامه وکیل دادگستری/۵ سند وکالت در طلاق

ریاست محترم مجتمع قضایی شهید باهنر

 


با سلام احتراما به استحضار می رساند: زوجین بر طبق عقد نامه …. مورخ …. در عقد نکاح دائم  یکدیگر می باشند. در مورخ …. به موجب سند رسمی وکالت شماره …. دفترخانه …. تهران، زوج  به زوجه، وکالت در طلاق با وکالت در قبول بذل داده است، که به جهت اعمال طلاق، زوجه اینجانب … را به عنوان وکیل با واسطه شوهر انتخاب کرده است که به وکالت از طرف زوج دادخواست امضاء می شود و اینجانب …. به عنوان وکیل زوجه به همراه وکیل مع الواسطه زوج از محضر محترم دادگاه صدور حکم طلاق توافقی(گواهی عدم سازش)  تقاضا می شود.


 


امضاء 


 منبع:سایت گروه وکلای پارسای

 • گروه وکالت مجد